חיסון כלבת (Rabies)

המחלה: כלבת (Rabies)

בשנים האחרונות ישנה התקדמות עצומה בטכנולוגיות ובטיפול הרפואי הניתן במקומות רבים בעולם, אך עם זאת מחלת הכלבת עדיין נותרה אחת המחלות היותר בעייתיות שמטרידות מערכות בריאות במדינות רבות בעולם, בעיקר ביבשת אסיה, בחלקים גדולים באפריקה ובמרכז ודרום אמריקה. מרבית המתים ממחלת הכלבת הם כתוצאה מנשיכה. 

אופן העברה של המחלה הוא מחשיפה לרוק של בע"ח. ההשפעה של המחלה היא על מערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השידרה). ללא טיפול רפואי מתאים הסיכוי להישרדות של אדם שנדבק הוא נמוך מאוד עד אפסי. מסיבה זו טיפול מניעתי לפני חשיפה, מניעת נשיכות של בע"ח וקבלת טיפול רפואי לאחר חשיפה הוא חשוב ביותר.

חיסון כלבת

החיסון הניתן במרפאות המטיילים הינו חיסון מניעתי הניתן לפני חשיפה. למרות קבלת החיסון ישנה חשיבות מרבית להיזהר במגע עם בע"ח משוטטים שאינם מחוסנים. החיסון הוא חיסון פעיל הגורם לגוף לייצר נוגדנים נגד נגיפי הכלבת ועל ידי כך מונע את התפתחות הזיהום ואת התמותה בעקבותיו.

חשוב לזכור, קבלת חיסון מניעתי לפני חשיפה אינו מבטל את הצורך לגשת לקבלת טיפול רפואי במקרה של חשיפה לבע"ח.

במקרה של נשיכה או שריטה של בע"ח, יש לנקות היטב את המקום עם מים וסבון, יוד/פובידון, או חומרים אנטי-ויראליים אחרים. ניקוי זה חשוב מאוד ומקטין משמעותית את הסיכוי להדבקה (ואז לגשת לקבלת טיפול רפואי על מנת להתחיל טיפול חיסוני נוסף).

חיסון כלבת מומלץ לשהייה ארוכת טווח בחו"ל, או למי שנמצא בסיכון עקב עבודתו ללא קשר למשך השהייה. החיסון מגיע בשתי מנות הניתנים בימים 0 ו-7. 2 מנות יספקו הגנה ל3 שנים.

נגישות