phone

 

 

 

 

למה כדאי להתחסן לפני נסיעה לברזיל?

אוהדים רבים מתרגשים מגביע העולם בכדורגל הקרוב 2014 בברזיל בין יוני 12 -13 יולי, וכ- 600,00 אזרחים זרים צפויים להגיע למשחקים. אוהדים ישראלים צריכים להיות מודעים לסכנות בריאותיות ולהגיע להתחסן במרפאות מטיילים.
"בטרם למטייל" אף תקבלו טיפים כיצד להישמר מפני מחלות.


להלן רשימה של חלק מהמחלות שנמצאות בברזיל:
דנגי
קדחת דנגה מועברת על ידי יתושי egyptii Aedes. תסמינים הכוללים חום, פריחה, הקשיים, מפרקים וכאבי שרירים, כולל כאבי גב חזקים (הידוע גם בחום "עצם הפסקה"). זיהום שני יכול להיות חמור יותר וידוע כדנגי (Hemorrhagic Fever (DHF עם דימום פנימי חמור. המחלה עלולה להיות קטלנית. אין חיסון ואין טיפול ספציפי כנגד הנגיף או מניעת עקיצות יתושים. דנגי הוא נרחב בהרבה אזורים טרופיים טרופיים ותת אבל ברזיל ידועה כבירה דנגה של העולם. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי יש בין 50-100,000,000 מקרים של דנגי מדי שנה עם כ 1.4 מיליון מקרים בברזיל. רוב המקרים מאובחנים באזור הצפון ויש סיכון גבוה לזיהום בנטאל, פורטזה ורסיפה.


קדחת צהובה
מועברים על ידי יתושי Aedes ותסמינים egyptii והם כוללים חום, כאבי בטן, בחילות והקאות ודימומים פנימיים. קדחת צהובה מופיעה באפריקה ומדינות דרום אמריקה ויש לה שיעורי תמותה גבוהים. על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי, ישנם כ 200,000 מקרים בשנה עם 30,000 מקרי מוות. חיסון בטוח ויעיל קיים למניעת קדחת הצהובה הוא חובה עבור כל הנוסעים המתכננים לבקר באזורים שבהם הנגיף נמצא, על פי תקנות בריאות הבינלאומית WHO.

מלריה
מלריה היא מחלה טפילית הנגרמת על ידי יתושי אנופלס מסוג נקבה שעוקצים בשעות הלילה. יש לשים לב להופעת סימפטומים של המחלה" הכוללים חום, צמרמורת, כאבי ראש, כאבי musclular שלשולים וכאבי בטן.

יש לפנות מייד לקבלת טיפול רפואי וחיסון! ללא טיפול מיידי נגרמים סיבוכים קשים: כגון אי ספיקת כליות, בצקת ריאות, אי ספיקת רב איבר, מוות.
המלריה נפוצה במדינות רבות באפריקה, באסיה ובמרכז ודרום אמריקה. מארגון הבריאות העולמי, נמסר כי התגלו מעל 200 מיליון מקרים עם 627,000 מקרי מוות (90% באפריקה). המלריה נמצאת באגן האמזונס של ברזיל (כולל מנאוס) אך לא באזורי חוף האוקיינוס האטלנטי.
עדיין לא נמצא חיסון למלריה.

כדי להימנע מהידבקות - יש לקחת טבליות למניעת מלריה, רופא במרפאת מטיילים יקבע את הטיפול הנכון לפי המצב הבריאותי ומשך זמן הטיול.
מומלץ למטיילים לישון בחדרים עם רשתות יתושים מעל המיטות, או בחדרים ממוזגים.
יש ללבוש שרוולים ארוכים ולהפעיל מכשירים דוחי חרקים בשעות הערב.

כלבת
כלבת היא זיהום נגיפי. המחלה מועברת לבני אדם באמצעות עקיצות, שריטות. המדביקים הם ייונקים, כולל כלבים, צבועים, חתולים, סוסים, קופים ועטלפים. סימפטומים: כאבים עמומים באזור של הנשיכה ועשוי להוביל לעוויתות, תרדמת ומוות.

כלבת היא מחלה קטלנית ואין טיפול יעיל. עם זאת, חיסון יכול לספק הגנה לפני או אחרי נשיכת בעלי חיים נגוע.

Leishmaniasis
Leishmaniasis היא מחלה הנגרמת על ידי טפיל המועבר על ידי זבובי חול.

המחלה פוגעת באדם ובבעלי חיים כגון כלבים ומכרסמים.
ישנן שלוש צורות של המחלה: עורית (נגעים על העור, גם ריפוי משאיר צלקת), Muco-עורית (משפיע על האוזניים והאף) ותסמינים מערכתיים קרביים (חום, והגדלה של אברי הבטן). Leishmaniasis נפוץ במדינות רבות טרופיות וסובטרופיים עם כ 12 מיליון אנשים נגועים. Leishmaniasis אנדמי ב98 מדינות עם 350 מיליון אנשים מוערכים בסיכון וכ -2 מיליון מקרים בשנה. 
הטפיל Leishmanisis נמצא בכל ברזיל אבל אחוזי ההידבקויות הגבוה ביותר הוא באזור האמזונס. אין חיסון זמין והמנעות מעקיצות על ידי רשתות מיטה שיכולות לעזור למנוע את התפשטות המחלה מומלצת.

חצבת
חצבת היא מחלה נגיפית מדבקת מאוד הגורמת לחום, פריחה ודלקת הלחמית (דלקת עיניים). למרות שהמחלה היא לעתים קרובות קלה בבני אדם בריאים, זה יכול לגרום לסיבוכים הכוללים דלקת עור, דלקת ריאות או דלקת קרום המוח (דלקת של המוח) ואף להיות קטלנית.

רוב המדינות נותנות חיסון נגד mealses בתוכניות החיסונים, אבל ילדים שהחמיצו את החיסון יכולים להידבק ולהדביק אחרים. מותם של מיליון נשמרו על ידי חיסון נגד המחלה. בשל המבקרים רבים מחו"ל הצפויים להגיע למונדיאל, קיימים חששות כי אוהדים שלא חוסנו עלולים להחזיר את הווירוס לברזיל.

צהבת
הפטיטיס הוא זיהום נגיפי של הכבד. סימפטומים של המחלה כוללים חום, כאבי בטן, שלשולים, הקאות, עייפות וצבע צהוב של העור. המחלה נפוצה באזורים שבהם מתקיימים תנאי תברואה ירודה וצפיפות רבה. עם זאת, יש אנשים שיש להם את הזיהום ללא תסמינים והם יכולים להעביר את הנגיף לאחרים דרך מסלול הצואה, דרך הפה (היגיינה ומגע עם מזון ומים ירודים).

חיסון יעיל נגד הצהבת מסוג A ניתן באופן שגרתי לתינוקות בישראל. עם זאת, החיסון מומלץ לכל נוסעים שלא חוסנו.

דלקת קרום המוח
דלקת קרום המוח הוא זיהום חיידקי הגורם לדלקת של השכבות המקיפות את המוח ואת חוט השדרה. המחלה יכולה להתפשט במהירות ולגרום לסיבוכים קשים הכוללים פרכוסים ומוות אם הדלקת אינה מאובחנת ומטופלת באופן מיידי.

החיידקים נמצאים לעתים קרובות בקרב אנשים שגרו בצפיפות. ישנם 5 זני דלקת קרום מוח המשפיעים על אדם. החיסון הציע לנוסעים מכיל 4 של זנים אלה (A, C, W135, Y). ברזיל ידועה כאזור ברמת סיכון גבוהה- לכן יש להתחסן נגד המחלה!

Schistosomiasis
Schitosomiasis היא מחלה הנגרמת על ידי תרומת דם (או תולעת trematode) שמדביקה את המעי או שלפוחית השתן של אנשים.

הזיהום נוצר על ידי מגע עם זחלים של חלזונות, מומלץ להימנע משחייה באגמי מים מתוקים ואו שתיית מים מזוהמים. סימפטומים של המחלה כוללים חום, פריחה, גירוד ,שיעול צמרמורות וכאבי שרירים.

קדחת טיפוס הבטן
טיפוס בטן הוא זיהום חיידקי המופיע במעיים ונגרם על ידי חיידקי סלמונלה typhi. התסמינים כוללים: חום, כאבי בטן, שלשולים, פריחה.

הסיבוכים יכולים לכלול ניקוב של דופן המעי, זיהום של הדם, כיס מרה, לב או מוח.
יש אנשים שהם נשאים כרוניים כלומר אין להם תסמינים ויכולים שלא ביודעין להעביר את המחלה לאחרים.
זיהום מתפשט בתנאים של היגיינה לקויה או "אכילה ברחוב", באמצעות חרקים מעופפים שניזונים מהטיפול במחלה – אנטיביוטיקה, למרות שאנשים רבים מתים מהמחלה ברחבי העולם. נוסעים המתכננים לבקר בברזיל צריכים להתחסן נגד המחלה.

trevel