phone

 

 

 

 

שאלות ותשובות על חיסונים לחו"ל/ ד"ר חן קולינס,
מומחה בבריאות הציבור ומנהל רפואי של 'טרם למטייל'


למה להתחסן לפני טיול לחו"ל? אני אף פעם לא חולה וקיבלתי כל החיסונים בילדות.

כאשר נחשפים לחידקים, נגיפים וטפילים שהגוף לא הכיר בעבר קיים קושי רב לייצר תגובה הגנתית. במקרים מסוימים התוצאה עלולה להיות קטלנית. חיסונים עוזרים לגוף להכין מראש תגובה הגנתית במקרה של הדבקה ומפחיתים את הסיכון להיות חולה. לגבי חיסונים שגרתיים שאדם קיבל בילדות, יש צורך לפעמים לתת מנות דחף כאשר רמת סיכון לחשיפה גבוהה יותר מאשר הסביבה של האדם בחיי יום-יום.

שמעתי שיש הרבה תופעות לוואי מחיסונים שלפעמים קשים. למה בכלל לקחת את הסיכון כאשר הרבה מטיילים שלא התחסנו חזרו מטיולים ללא בעיות בריאות?

לכל חיסון יש פוטנציאל של תופעות לוואי (ברב המקרים תופעות קלות וחולפות) אך כל המלצה להתחסן היא לאחר הערכת סיכון ממחלה בקרב לא מחוסנים. באותה מידה, ניתן להשוות סיכונים של פגיעה מחגורת ביטחון וכרית אוויר של רכב מול סיכון גבוה יותר מתאונת דרכים.


מהם הסיכונים בטיול באפריקה?

מבחינת מחלות מדבקות, יש מחלות שעוברות מאדם לאדם כמו למשל דלקת קרום המוח, אדמת וחזרת. יש מחלות שעוברות דרך מזון ומי שתייה כמו צהבת A וטיפוס הבטן, יש מחלות שעוברות דרך עקיצה של יתוש כמו מלריה, קדחת הדנגה וקדחת הצהובה. יש סיכון מהדבקה של טפילים משחייה באגמים ועקיצות של זבובים, ויש סיכון מהדבקות במחלות מין דרך מחטים משומשים כמו צהבת B, HIV וכלמידיה. קיים גם סיכון מכלבת לאחר מגע עם בעלי חיים יונקים שלא חוסנו. פרט למחלות מדבקות, יש סיכונים של תאונות דרכים, תאונות כתוצאה מספורט, נפילות ואלימות. למי שסובל ממחלה כרונית, קיים סיכוי גם להחמרה בזמן טיול בחו"ל.


האם בכלל לקחת טיפול למניעת מלריה? שמעתי על תופעות לוואי קשות.

מלריה היא מחלה קשה ויכולה להיות קטלנית. נדבקים ממלריה דרך עקיצת יתוש נקבה מהסוג אנופלס. יש בערך מליון מקרי מוות ממלריה כל שנה, רובם בקרב ילדים באפריקה אך זה לא נדיר למטיילים שלא נחשפו למלריה בעבר להידבק עם תוצאות קשות. היות והסמפטומים של המחלה אינם ספציפים, לעתים קרובות יש לעקוב אחר האבחנה ותחילת טיפול.
עדיין לא קיים חיסון נגד מלריה ולכן יש לעשות כל מאמץ למנוע עקיצות יתושים בזמן שנמצאים באיזור שנגוע במלריה. מאחר שקשה מאד למנוע לגמרי עקיצות יתושים, יש חשיבות לקחת טיפול מניעתי. קיימים מספר סוגים של טיפול מונע וההמלצות לסוג הטיפול תלויות במצב הבריאות האישי של המטייל והמסלול של הטיול. כמו בחיסונים, ממליצים על טיפול כאשר הסיכון לתופעות לוואי הוא פחות מאשר הסיכון מהמחלה.
חשוב לציין שרוב המטיילים אינם מדווחים על תופעות לוואי מטיפול מניעתי נגד מלריה וכמעט כל המקרים הקטלנים של מלריה בקרב מטיילים היו אצל אלה שלא לקחו את הטיפול המונע לפי המלצות הרופא.


האם חובה להתחסן?

לפי הנחיות בריאות בינלאומיות (INTERNATIONAL HEALTH REGULATIONS) של איגוד הבריאות העולמי יש חובה לכל מי שנכנס לאזור שנגוע בקדחת הצהובה להציג תיעוד על חיסון בכניסה למדינה. זכותם של בודקים במעבר גבול למנוע כניסת לא מחוסנים או לדרוש חיסון במקום. במקרים של אי חיסון עקב סיבות בריאות של המטייל, חובה להציג מכתב מפורט לרופא שבדק את המטייל. הנחיות אלו מיועדות למנוע הפצה של המחלה דרך מטיילים למדינות שבה המחלה אינה קיימת כיום. לגבי שאר החיסונים אין חובה להתחסן, אך יש להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך.


אני חייל שעומד להשתחרר מצה"ל בעוד חודשיים ומתכנן טיול בדרום אמריקה במשך כמה חודשים. איזה חיסונים אצטרך?

מספר וסוג החיסונים תלויים בסוג של הטיול, משך הטיול, באיזה מדינות תבקר וגם באיזה אזורים בתוך כל מדינה. המלצות החיסונים מבוססות על הנחיות לנוסעים לחו"ל של משרד הבריאות. בנוסף לחיסונים וחשוב לא פחות - יש לקבל ייעוץ מקצועי על איך להפחית סיכונים נגד מחלות ולמנוע מצב שיכול לקלקל הטיול.


אני יוצא לטיול מאורגן וישן בבית מלון על רמה. האם ניתן לוותר על חיסונים?

למרות שטיול מאורגן וקצר עם שהייה במלון ברמה טובה מפחית חשיפה לגרמים מסוימים, קיימת עדיין חשיפה פוטנציאלית למחלות מסוימות, ומומלץ להתחסן לפי רמת הסיכון הספציפי.'טרם למטייל' מאחלים לך טיול מהנה!

ייעוץ, הכוונה וחיסונים ניתן לקבל ב'טרם' כרמיאל, ירושלים, מודיעין, אשדוד וטרם איכילוב.

trevel